Autocross

INFO - Autokros (mezinárodně autocross) je motoristický sport, jehož závody se jezdí na speciálních okruzích na nezpevněném povrchu (hlína, štěrk, písek, jíl). Vozy jsou dle konstrukce a výkonu rozděleny do několika divizí.

2021 – v lednu je pro tento rok v autokrosovém kalendáři prozatím uvedeno sedm závodů. Dva z nich jsouMCR NP 2020 Super Buggy zatím bez místa určení. Poslední závod v termínu 9. – 10.10., zřejmě bude tradiční setkání mistrů v Humpolci a květnový termín, 1. – 2.5. se pojede možná v zahraničí. V kalendáři oproti předpokladu chybí Dolní Bousov. Kalendář autokrosové Evropy je taktéž vypsán a nechybí v něm tradiční české závody Nové Pace a v Přerově.

 2020 -
v tomto roce jsme vzhledem k neuskutečněným plánům z předchozího roku, kdy jsme chtěli pořádat jeden autokrosový závod, velmi vážně zvažovali o uspořádání závodu v Dolním Bousově, kde se pořadatelé pro tento rok rozhodli, že závod MČR pořádat nebudou. Naši nabídku pořadatelé nakonec nevyužili a uspořádali jen závod klubový. Vzhledem k okolnostem souvisejícími s coronavirem to bylo nakonec asi dobře, ale věříme, že bychom určitě zvládli tento závod uspořádat.

Josef Bartoš AX - 2020Co se týče AUCTOR Teamu, tak toho jezdci v autokrosu tento rok moc neodjeli. Divizi D2, ve které nastupoval Josef Bartoš, začala sezóna až v srpnu v Humpolci. Tento závod J. Bartoš vyhrál, ale zbylé dva ho potkaly ve finále technické problémy a ani jednou nedojel. V Nové Pace byl klasifikován až šestý a v Sedlčanech jako desátý. Celkově pak skončil naFilip Duřt AX - 2020 čtvrtém místě. Martin Chytráček do sezóny nakonec ani nezasáhl, protože mu při testu před prvním závodem nevydržel motor a jeho destrukce byla tak velká, že se rozhodl dále nepokračovat. Filip Duřt v rámci svého rodinného týmu odjel celou sezónu a jeden cupový závod. Z něj a jedné republiky bral pódiové umistění, když dojel shodně třetí. V celkovém hodnocení skončil na sedmém místě z 15 jezdců, jež se MČR účastnili. Jan Ratajský Jan Ratajský AX - 2020se věnoval především rallycrossu a autokros zkusil jen v rámci testu v Dolním Bousově při klubovém závodu. U Vaška Smutného to vypadalo, že do sezóny ani nestihne nastoupit, ale nakonec se jeho týmu podařil jeho Vašek Smutný AX - 2020novou byggynu rozpohybovat a stihnul při své první sezóně odjet mezi čtyřkolkami tři závody. Už od prvního závodu bylo vidět, že se s ním musí počítat. Ve velmi nabitém závodě v Nové Pace se ještě v prvních dvou rozjížďkách rozkoukával, ale ve třetí dojel jako druhý a ve finále dojel jako šestý. O týden později v Dolním Bousově již ve finále vybojoval pódium, když dojel jako druhý. V celkovém součtu tří odjetých závodů Samuel Peták AX - 2020skončil jako třetí v poháru Radeč Cup. Samuel Peták se taktéž zúčastnil tří závodů. O čtvrtý ho připravila bohužel karanténa. Díky tomu, že se v okolních státech nejelo aJarda Litera AX - 2020 Evropa také ne, byla divize Buggy 1600, která nebyla v posledních letech moc obsazována, naopak obsazována velmi hojně. Samuel zajížděnými časy a předvedenými výkonu dokazoval, že se s ním určitě musí počítat. Jarda Litera v divizi Racer Buggy 125 ccm tento rok vyjel pouze jednou a to v Dolním Bousově, kde se umístil na sedmém místě.

 

2019 - v tomto roce jsme měli v plánu uspořádání jednoho autokrosového závodu. Bohužel z osobních a časových důvodů jsme i přes započatá jednání z tohoto plánu ustoupili.

 Vašek Smutný 2019Za AUCTOR Team z.s. v této sezóně nastupoval loňský vítěz Kosice Cupu divize buggy poháněných jednou nápravou, Vašek Smutný. Dařilo se mu obdobně stejně jako v loňském roce, když kromě dvou závodů byl pokaždé na stupních vítězů, ale díky tomu, že došlo k rozkolu mezi pořadateli nebylo v jeho silách objet všechny závody od obou pořadatelů, kteří vyhlásili každý svůj CUP a došlo tak k navýšení závodů. Ve své první sezóně se prezentoval Jarda Litera v diviziJarda Litera - 2020 Racer Buggy do 125 ccm a v celkovém pořadí mu patřilo patnácté místo. V divizi D2 pak její úřadující Šampión Josef Bartoš. Titul se mu sice díky technickým problémům, které ho během sezóny potkaly, obhájit nepodařilo, ale celkové druhé místo je také super. Super bylo i to, že po letech čekání po přestupu z hobíků, kde sbíral jeden vavřín za druhým, konečně dosáhl na stupně vítězů i Martin Chytráček v divizi D6. Josef BartošCelkově pak skončil v této nabité divizi jedenáctý. Letošní plnou republikovou sezónu zakusil i Filip Duřt v divizi Junior Buggy a i jemu se podařilo jednou vystoupat na stupně vítězů. Celkově pak skončil Martin Chytráčekv republice na sedmém a v Mistrovství Evropy, které také pět krát navštívil, pak skončil celkově čtrnáctý. Bývalý několikanásobný vícemistr v divizi D6, Honza Ratajský, si ke své aktuální hlavní disciplíně rallycrossu přibral po dvou letech znovu autokros, když využil nabídky Romana Poláka, který také pro tento rok rozšířil řady našeho týmu, ale nakonec startoval jen v rámci své režie, a startoval s jeho vozem Jan Ratajský 2019ve čtyřech závodech v divizi super buggy, která již od třetího závodu byla jeho. Nevedl s ním vůbec špatně, když zatápěl daleko ostřílenějším jezdců v této divizi. Celkově skončil v českém mistráku jako patnáctý a nejlepším umístěním bylo sedmé místo z více jak dvacetičlenné konkurence. Libor Paul tento rok nastupoval v rámci režie svého týmu.


 

2018 –  po devíti letech odpočinku založil Lukáš Dufek společnost AUCTOR Racing s.r.o., která čerpá z níže uvedené historie a její náplní je pořádání sportovních a kulturních akcí. Zároveň stojí u zrodu novéhu Libor Paultýmu nesoucí název AUCTOR Team z.s. Smyslem tohoto spolku je sdružovat pořadatele a jezdce a ty dále podporovat v jejich sportovní činnosti. Za AUCTOR Team v tomto roce nastupoval v MČR v Autokrosu jezdec Libor Paul v divizi Super Buggy, Martin Chytráček v divizi D6 do 1600 ccm a Josef Bartoš v divizi 2 nad 1600 ccm. V amatérských autokrosovových pohárech - Česká trofej v autokrosu, Kosice CUP, Radeč CUP -  to pak byli Milan Vlasák v divizi plechových vozů do 1600 ccm a Vašek Smutný v divizi Buggy poháněných jednou nápravou.


HISTORIE

2009 – v tomto roce se MB Speed Racing o.s. podílelo s AMK Šluknov a s přerovskými pořadateli na vyhlášení třech pohárů. Hlavním pohárem bylo Amatérské MČR v Autokrosu, které se vyhlásilo pro tratě 2009 - Přerov - Luboš Kuželv Přerově (2x), Poříčí nad Sázavou, Šluknově (2x), Nové Pace a Dolním Bousově. Druhý, Českomoravský pohár v autokrosu byl vyhlášen na vybraných tratích v Přerově, Poříčí nad Sázavou a v Nové Pace. Třetí, Český pohár v autokrosu byl vyhlášen pro tratě v Poříčí nad Sázavou, Šluknov, Novou Paku a Dolní Bousov. Ten se nakonec nejel. Po závodě ve Šluknově MB Speed Racing o.s. rozvázalo s AMK Šluknov spolupráci a ukončilo činnost.


Kalendář - 2009
1) Přerov – 18. – 19. dubna
2) Přerov – 16. května
3) Poříčí nad Sázavou – 27. – 28. června
4) Šluknov – 18. – 19. července
5) Nová Paka – 22. – 23. srpna
6) Dolní Bousov – 5. – 6. září - zrušen
7) Šluknov – 17. – 18. října

Výsledky – 2009
1) Amatérské MČR v Autokrosu 2009 – neúplné
2) Českomoravský pohár v Autokrosu – 2009 – neúplné
3) Český pohár v Autokrosu – 2009 – neúplné

Foto
1) Přerov - duben
2) Přerov - květen
3) Poříčí nad Sázavou - červen - 1
3) Poříčí nad Sázavou - červen - 2
4) Šluknov - červenec
5) Nová Paka - 2009

 

2008 – v této sezóně se pořadatelé z MB Speed Racing o.s. ve spolupráci s pořadateli ze Šluknova, Přerova a Přibic podíleli na uspořádání MMČR v Amatérském Autokrosu. Závody zavítaly i do sousedního Německa a to 2008 Dauban - Bořivoj Kořínekhned dvakrát. Dále se jelo v Nové Pace, Přerově, Přibicích a Šluknově. Z technických důvodů musely být bohužel zrušeny závody v Poříčí nad Sázavou a v Dolním Bousově. Poslední sedlčanský závod se přesunul do Daubanu. Závodu v Nové Pace se účastnilo velké množství zahraničních závodníků. Cestu na tento závod si našli jezdci z Holandska, Německá a Itálie.

Kalendář – 2008
1) Dauban – Německo – 26. – 27. dubna
2) Šluknov – 24. května
3) Přibice – 29. června
4) Přerov – 26. července
5) Nová Paka – 9. – 10. srpna
6) Dauban – Německo – 27. – 28. září

Výsledky – 2008
MMČR v Amatérském Autokrosu

Foto
Galerii z roku 2008 naleznete zde

 

2007 – v této sezóně začali boleslavští pořadatelé po ukončení spolupráce vystupovat pod hlavičkou MB Speed Racing o.s. a uspořádali pro jezdce celkem tři poháry. Hlavní pohárem byl Speed Cup, který čítal 8 závodů a byl vypsán pro 2007 - Jakub Kubíček - Poříčí n.S.tratě v Mladé Boleslavi (5x), která byla brána jako kmenová, dále pak v Dobřanech, Nové Pace a v Poříčí nad Sázavou. Z technických důvodů se bohužel muset zrušit závod v Dobřanech a poslední závod v Mladé Boleslavi. Druhým pohárem byl Autokelly Cup, který byl vypsán pouze pro trať v Mladé Boleslavi a jako třetí byl Super Cup, který byl vypsán pro trať v Nové Pace, Poříčí nad Sázavou a 2 x v Mladé Boleslavi.

 

Kalendář – 2007
1) Mladá Boleslav – 28. dubna
2) Mladá Boleslav – 26. května
3) Dobřany – 16. června – zrušen
4) Nová Paka – 7. července
5) Mladá Boleslav – 28. července
6) Poříčí nad Sázavou – 25. srpna
7) Mladá Boleslav – 22. září
8) Mladá Boleslav – 27. října - zrušen

Výsledky 2007
1) Speed Cup
2) Autokelly Cup
3) Super Cup

Foto – 2007
Galerii z roku 2007 naleznete zde

 

2006 – pro tento rok se boleslavští a kosičtí pořadatelé spojili pod hlavičkou HAMK ČR a
pokračovali v nastolené spolupráci z předešlých let a pro tuto sezónu v MČR v Hobby Autocrossu vypsali 2006 - Nová Paka - Vašek Smutnýcelkem 9 závodů. Jelo se na tratích v Nové Pace (2x), Dobřanech, Poříčí nad Sázavou, Dolním Bousově (2x), Kosicích (2x) a v Přibicích na Moravě. Mistrovství se těšilo opět obrovské popularitě a v některých závodech se opět přihlásilo více jak 100 jezdců. Na konci roku se jejich cesty rozdělily a každý šel vlastním směrem.


Kalendář – 2006
1) Kosice – 6. května
2) Nová Paka – 27. května
3) Dobřany – 17. června
4) Dolní Bousov – 1. července
5) Nová Paka – 22. července
6) Poříčí nad Sázavou – 26. srpna
7) Dolní Bousov – 30. září
8) Kosice – 14. října
9) Přibice – 29. října

Výsledky – 2006
MČR v Hobbyautocrossu

Foto – 2006
Galerii z roku 2006 naleznete zde

Napsali o nás
Článek v Boleslavském deníku - Boleslavští jezdci


2005
– tento rok, již bez kmenové trati v Týnci pokračovali pořadatelé ve spolupráci s pořadateli z Kosic a vyhlásili MČR v Hobby Autocrossu, které navazovalo na velmi úspěšný pohár SUPER CUP z předešlého roku. 2005 MCR v Hobby AutocrossuMistrovství se jelo na tratích v Sedlčanech, Dobřanech, Poříčí nad Sázavou, Kosicích a 2 x v Nové Pace, z toho se na zářiovém závodu podíleli i pořadatelé MČR v Hobby Rallycrossu, kteří tento závod zařadili do svého kalendáře. Pro diváky a samotné jezdce to bylo velmi zajímavé porovnání mezi oběma poháry.Kalendář – 2005

1) Sedlčany – 7. května
2) Dobřany – 28. května
3) Poříčí nad Sázavou – 11. června
4) Nová Paka – 16. Července
5) Dolní Bousov – 20. srpna
6) Nová Paka – 3. září
7) Kosice – 8. října

Výsledky – 2005
MČR v Hobby Autocrossu

Foto – 2005
Galerii z roku 2005 naleznete zde

 

2004 – pro tento rok vyhlásili týnečtí pořadatelé pohár nesoucí název ZLATOPRAMEN CUP, který se poprvé jel i mimo kmenovou trať v Týnci a zavítal do Nové Paky a nedalekého Dolního Bousova. Zároveň byla domluvena 2004 - Týnecspolupráce s východočeskými pořadateli z Kosic a společně vyhlásili pohár nesoucí název SUPER CUP, který se jel na kmenový tratích obou pořadatelů a výše uvedených a na trati v Dobřanech. Mezi jezdci a fanoušky tento pohár si získal na tu dobu obrovskou popularitu a hned ve třech závodech se přihlásilo více jak 100 jezdců.

 

Kalendář – 2004
1) Týnec – 17. dubna - ZC
2) Kosice – 8. května – SC + KC
3) Týnec – 15. května – ZC
4) Týnec – 12. června – ZC
5) Dobřany – 26. června – SC
6) Nová Paka – 10. července – SC + ZC + KC
7) Týnec – 8. srpna – ZC
8) Dolní Bousov – 21. srpna – SC + ZC + KC
9) Týnec – 11. září – ZC
10) Týnec – 25. září – SC – ZC
11) Týnec – 9. října – ZC

Výsledky – 2004
1) Zlatopramen Cup
2) SUPER Cup

Foto – 2004
Galerii z roku 2004 naleznete zde

Napsali o nás
1) Článek v Boleslavské deníku - před sezónou
2) Článek v Boleslavském deníků - po sezóně

2003 – v tomto roce převzal pořadatelskou štafetu bývalý jezdec týneckého poháru, Lukáš Dufek. Se svým nově složený týmem vyhlásili Týnecký pohár, který se skládal z devíti závodů. Novinkou pro jezdce a diváky 2003 - Týnecbylo vylepšení a prodloužení tratě o cca 200 metrů nebo založení webových stránek. Tyto věci vedly k zatraktivnění týnecký závodů a sebou to přineslo větší počet přihlašovaných jezdců a návštěvnost samotných závodů.

 


Kalendář – 2003

1) Týnec – 5. dubna
2) Týnec – 26. dubna
3) Týnec – 24. května
4) Týnec – 14. června
5) Týnec – 19. července
6) Týnec – 9. srpna
7) Týnec – 30. srpna
8) Týnec – 27. září
9) Týnec – 11. října

Výsledky – 2003
Týnecký pohár

Foto – 2003
Galerii z roku 2003 naleznete zde

Napsali o nás
1) Článek v Boleslavské deníku - před sezónou
2) BD - po první závodě - výsledky
3) BD - článek před druhým závodem
4) BD - článek po závodě 2003 - Šábes
5) BD - článek - výseldky po 3. závodě
6) BD - článek - výsledky po 4. závodě
7) BD - článek - výsledky po 7. závodě
8) BD - článek - výsledky po posledním závodě